Ribakardinad

Ribakardinad on alumiinium- või puitribadest koostatud aknakatted, mis on valguse reguleerimise seisukohalt tänuväärsed kardinad. Ribakardinad on nöömehhanismi või mootori abil üles-alla liigutatavad, lisaks on valgusehulk reguleeritav ribade pööramisega üksteise suhtes. Samuti tekitavad ribad koos valgusega ruumi seintele ja muudele pindadele hubaseid graafilisi mustreid, mis modernsemas interjööris vägagi kaunilt mõjuvad.

Kuigi ribakardinaid kiputakse kergekäeliselt liigitama kontoriinventari hulka, on see arusaam tänapäeval juba seljatatud. Alumiiniumist ribadest selge joonega aknakatted ei pruugi sugugi olla vaid külmad ja ranged. Erinevad värvitoonid, pinnaviimistlused, riba laiused ja perforeeringud lisavad mänguruumi kodustes tingimustes, eriti modernses võtmes lahendatud interjöörides.Ribakardin on pea ainus aknakate, mis probleemideta mahutub teatud aknatüübi juures kahe klaasi vahele või mida on võimalik kinnitada klaasiliistule, klaasipinna vahetusse lähedusse.

Kes alumiiniumi koduses interjööris siiski liig tehniliseks hindab, sellele sobivad puidust ribakardinaid. Puitribakardinad on sama funktsionaalsed, kui alumiiniumist ribakardinad, kuid nende materjal on soliidne, naturaalne ning hubane.

 • Kaitseb päikesekiirguse eest ja reguleerib ruumi temperatuuri
 • Sisekujunduselement, mis ühtlasi tagab ka privaatsuse

Materjalid

 • Alumiinium – 16, 25, 35 ja 50 mm laiused ribad
 • Puit – 25, 35 ja 50 mm laiused ribad

Paigaldamise võimalused Ribakardinaid saab paigaldada aknaorva, akna ette seinale, lakke, klaasiliistule ning teatud aknatüüpide puhul saab neid kinnitada kahe klaasi vahele.

Juhtimine

Tavaliselt on ribakardin käsijuhtimisega – ribade tõstmiseks ja langetamiseks on tõstenöörid, ribade pööramiseks avatud asendisse kasutatakse juhtpulka. 35 ja 50 mm laiustel puitribakardinatel on ribade pööramiseks juhtpulga asemel samuti nöörmehhanism. Ribakardinale on võimalik lisada elektriajam, mida juhitakse puldi abil või lülitist. Motoriseeritud variant sobib hästi akendele, millele on raske ligipääseda (näiteks asuvad kõrgel), mis on väga suured või mis vajavad avamist-sulgemist gruppide kaupa.

Kasutamine

Tõstes kardinat üles või alla peavad ribad olema keeratud lahtisesse asendisse. Kui tõmmata tõmbenööri otse alla, tõusevad ribad ülesse ning lukustuvad nööriluku abil. Kui soovid ribakardinat alla lasta, vabasta nöör nöörilukust kergelt küljele tõmmates, mispeale ribad vabanevad ning laskuvad soovitud kõrguseni.

Hooldus

Ribakardinat on soovitatav puhastada ettevaatlikult pehme harjaga (avatud ribad) või niiske lapiga (suletud ribad). Puitribakardinate puhul tuleb jälgida, et lapp oleks vaid õrnalt niiske, et puitmaterjal ei märguks.

Mõõdud

Alumiiniumist ribakardinad

Alumiiniumist ribakardinate maksimum- miinimum mõõdud. Alumiiniumist ribakardinate maksimum kõrgus kuni 360 cm. Alumiiniumist ribakardinate maksimum pindala 4,5m²

Alumiiniumist ribakardinad

Puidust ribakardinad

Puidust ribakardinate maksimum- miinimum mõõdud. Puidust ribakardinate maksimumlaius 240 cm, maksimumkõrgus kuni 300 cm. Puidust ribakardinate maksimum pindala 25 mm ribalaiuse puhul 5 m2; 35 mm ribal  5 m2; 50 mm ribal 4 m2.Puidust ribakardinad

 

Ribakardina konstruktsioon

Ribakardinad akna ette seinale

 1. ülakarpRibakardinad akna ette seinale
 2. alumiiniumriba
 3. võll
 4. alakarp
 5. laagripukk
 6. rullik
 7. kinnitusklamber lakke kinnitamiseks
 8. kinnitusklamber lakke või seinale kinnitamiseks
 9. ülakarbi otsakork
 10. ülemise riba tugi
 11. tõmbenöör
 12. redel
 13. reduktor
 14. reguleerimisvarras
 15. reguleerimisvarda otsa konks
 16. nööri kelluke
 17. nöörilukk
 18. alaliistu kork
 19. reguleerimisvarda otsakork
 20. alaliistu otsakork

Ribakardinad klaaside vahele

 1. ülakarpRibakardinad klaaside vahele
 2. alumiiniumriba
 3. võll
 4. alaliist
 5. laagripukk
 6. rullik
 7. laagripukiklamber
 8. alaliistu otsakork
 9. kinnitusklamber
 10. ülemise riba tugi
 11. tõmbenöör
 12. redel
 13. seadekang
 14. reguleerimisvars
 15. läbiviik
 16. nööri kelluke
 17. seadekangihoidja
 18. nööri hoidja
 19. alaliistu põhjakork